האם אייפון X באמת חידש וריגש כמו שהבטיח עם השקתו?

אייפון X – המכשיר ששינה את הדרך בה הסמארטפון שלנו מסתכל עלינו

לא ייאמן שכבר עברו שנתיים מאז שהושק האייפון X (המכשיר הושק בנובמבר 2017). עם קצב הוצאת הדגמים החדשים, השינויים בשוק הסמארטפונים והחידושים שאנו שומעים עליהם כל הזמן בתחום, נראה לנו שהדגם הזה כבר ישן, אך כשמסתכלים עליו, על כמות הרוכשים שלו ועל כמות המכשירים מדגם זה שעדיין פעיליפ בשוק, מבינים שמדובר במכשיר דגל. עוד מכשיר מבית היוצר של אפל ששוב שינו את ההתנהגות שלנו עם הסמארטפון ויצרו סטנדרטים חדשים של חווית משתמש.

האם אייפון X באמת חידש וריגש כמו שהבטיח עם השקתו?

ברטרוספקטיבה של שנתיים, אפשר כבר לבחון את הצלחת המכשיר, את החדשנות שהוא הביא איתו והאם באמת, הוא היה ראוי להיות אייפון העשור של אפל.

אפל תמיד חרתה על דגלה את חוויית המשתמש. בשונה מיצרניות אחרות, אפל מניחה שהיא יודעת מה טוב עבור המשתמשים שלה ולרוב, גם צודקת.

מעבר לשינויים המצופים של – מסך גדול במיוחד, שוליים מינימליים, זוג מצלמות אחוריות, רכיבי חומרה חדשים והתאמה מיוחדת של מערכת ההפעלה לסמארטפון, אפל ביצעה שני שינויים מאוד משמעותיים בחוויית המשתמש במכשיר:

החידושים המרגשים שקיבלנו בהשקת אייפון X

נתחיל בשינוי הקטן-גדול – כפתור הבית

לאחר שהרגילה אותנו להשתמש בטביעת אצבע כדי לפתוח את הטלפון ולהתמכר לכפתור הבית שליווה אותנו כמעט בכל פעולה, אפל שינתה בדיוק את הדברים האלה, בדגם האייפון X.

העלמת כפתור הבית הישן והטוב ממכשיר הדגל החדש שלה, יצר בהתחלה תגובות שליליות של המשתמשים. כל מי שנחרד מהשינוי (והיו רבים כאלה), לאחר מעט מאוד זמן גילה והבין, שהמחוות על מסך המגע, שמחליפות את פעולת כפתור הבית, הרבה יותר נוחות וגמישות וכן, המכשיר נראה גם הרבה יותר יפה ללא כפתורים על שטח הפנים שלו.

חזרה למסך הבית ומעבר בין אפליקציות, נהיו נוחים יותר מאשר בעבר ובדומה לייתר השינויים שאפל עושה, המשתמשים אימצו והתרגלו במהירות.

השינוי המשמעותי בטכנולוגיית זיהוי הפנים

כאן אפל עשתה מהלך גאוני ,שבעצם הביא את אייפון X ואת הדגמים שיצאו אחריו, לחזית הטכנולוגיה בתחום הסמארטפונים.

הוויתור על טביעת האצבע ופתיחה באמצעות תווי הפנים שלנו, הרגישו לנו לרגע כמו משהו שהגיע מהעתיד הרחוק. עם ההשקה, הובעו חששות רבים על אמינות הזיהוי של מצלמת ה face ID, אך לאחר התנסות במכשיר, אפשר לומר שפתיחת המסך הינה פשוטה וקלה מאי פעם. זיהוי הפנים עובד בצורה מעולה במכשיר וגם כאשר ניסינו “לעבוד” עליו ולהרכיב משקפי שמש, כובע, לפתוח אותו בחושך, או לעשות פרצופים לטלפון (מזל שלא ראו אותנו מנסים את זה), גילינו שהזיהוי מאוד מדויק ושהוא עובד בכל פעם מחדש.

מתי הזיהוי לא יעבוד לנו?

רק כאשר העיניים שלנו עצומות. במטרה להגן עלינו, אפל  יצרה חסימה לפתיחה כאשר העיניים שלנו עצומות, זאת מחשש לפתיחת המכשיר כאשר אנחנו ישנים.

אז למה בעצם משמש אותנו זיהוי הפנים?

  1. שימוש ב face ID לטובת שימוש מהיר במידע מאובטח – זיהוי הפנים המוצלח והמאובטח, מאפשר לנו באמצעות הגדרה פשוטה, לשמור סיסמאות, כרטיסי אשראי ומידע מאובטח בטלפון ולגשת אליו בצורה נוחה רק באמצעות מבט של השתמש שהוגדר, לטלפון שלו. נכנסים לאתר שמצריך סיסמה? אין צורך להקיש את הסיסמה, אין צורך לעשות קוד גישה ולאפשר מילוי אוטומטי, מבט לטלפון וכל השדות כבר מלאים בצורה אוטומטית וזוהי, חווית משתמש נוחה, פשוטה ועדיין מאובטחת.
  2. לא רק אבטחה – טכנולוגיית זיהוי הפנים של אפל, אפשרה לנו גם להרחיב את התקשורת שלנו בצורה מגניבה. אמנם אנחנו בישראל מתקשרים כיום בעיקר באמצעות ה whatsApp אך בעולם, הודעות ה SMS עדיין משמשות כאמצעי תקשורת כתובה מוביל ולהתכתבויות, החל מדגם אייפון X אפשר להוסיף Animoji מגניבים בצורות שונות מקקי מחייך ועד לכבשה, שמחקים את תנועות הפנים שלנו ומדברים בקול שלנו. מתי בפעם האחרונה יצא לכם לחבר חמשיר שלכם, בקול שלכם כשהמבצע הוא דוב פנדה חמוד? אז באייפון X, אתם יכולים!
  3. מתפרצות אישיות – מכירים את הפושים על המסך, אלה שתמיד עושים לנו פאדיחות כשמישהו קורא אותם? (מה? את באתר הכרויות לחובבי משחקי הכס? למה את מקבלת פושים של עדכוני רכילות על החיים של קים קארדשיאן? ועוד) אז עם ה face ID, אפשר בפעולה פשוטה בהגדרות המכשיר, להגדיר שרק אם אתם בעצמכם מסתכלים על המסך, הנוטיפיקציות שלכם מופיעות. מגניב נכון?

אם נחזור לשאלה המקורית שלנו, האם אייפון X חידש וריגש כמו שהבטיח? גם אחרי שנתיים מההשקה, לנו התשובה ברורה. ברור שכן. זהו אחד המכשירים היותר נמכרים ומדוברים של אפל בשנים האחרונות ובצדק. הוא ייצג בכבוד את החברה ואנחנו מקווים, שהדגם הבא שייצא ירגש אותנו לפחות כמוהו, אם לא יותר.

תפריט